Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlatý retrívr

15. 2. 2008

        Zlatý retrívr

podle standartu FCI.

Původ:byl vyšlechtěn v průběhu 19. století ve Velké Británii, když vzrostla poptávka po nádherných sportovních plemenech-k dohledání a přinášení zvěře lovci. Jeho zvláštní schopnosti jsou využívány při různé práci. Zlatí retrívři se najdou po celém světě, jak pomáhají tělesně postiženým a nemocným lidem v jejich každodenním životě. Nejpřitažlivější vlastností zlatého retrívra je jeho velkoduchá povaha a  nikdy neobtěžuje svou společností.

Celkový vzhled: Symetrický, vyvážený, statný, vyrovnaného pohybu, má laskový výraz.

Obrazek

Charakteristika: Poslušný, inteligentní a vyjadřuje přirozenou pracovní schopnost.

Povaha:laskavý, přátelský, důvěřivý.

Výška: pes-56-61 cm   

            fena-51-56 cm                                                        

Hmotnost: 27-36 kgObrazek

Stavba těla: hlava-lebka-Vyvážená a dobře stavěná, lebka široká, bez hrubých rysů, dobře sedí na krku, čenich je dobře vyvinutý, široký a hluboký.Délka nosní části je přibližně rovna délce lebeční části, ěenich je černý.

                             oči-temně hnědé, dobře posazené do stran, tmavá víčka.

                             morda-Silné čelisti, které mají dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, to znamená, že horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně s čelistí.   

                             uši-Střední velikosti, zavěšeny přibližně v rovině očí.

Trup-vyvážený, dobře svázaný, hrudník je prostorný a hluboký. Žebra dlouhá, prižná, hřbet pevný a rovný.

Ocas-nasazen a nesen podél zádě do výše hlezen, bez kadeře na špičce.  

Končetiny-přední(hrudní)-Jsou rovné s dokonalým kodtěným podkladem, ramena dobře přiléhají, má dlouhé lopatky se stejně dlouhým ramenem, což hrudní končetiny umisťuje pod tělo. Loketní klouby jsou pevné.

                 zadní(pánevní)-Bedra s končetinami jsou silná a svalnatá, dobře utvářená stehna a lýtka, dobře zaúhlené kolenní klouby. Hlezna jsou rovná. Při pohledu ze zadu se nevytáčejí ani dovnitř ani ven. Zásadně nežádoucí je kravský postoj.

Tlapy-Kulaté, kočičí.Obrazek

Pohyb:Živý a energický. Pohyb hrudních i pánevních končetin je přímý a pravidelný. Krok je dlouhý bez náznaku nepravidelného pohybu hrudních končetin.

Osrstění: Hladké nebo mírně zvlněné s dobrou podsadou, nepropustnou pro vodu.

Zbarvení: Jakýkoliv odstín zlaté nebo krémové, nikdy ne červené nebo mahagonové.Několik bílých chloupků je přípustných poze na podhrudí.

Původní využití: Lovec a přinašeč vodního ptactva.    

Dnešní využití: Společník a pes pro tělesně postižené.

Specifické problémy: dysplázie kyčelního kloubu-ačkoli je částečně dědičná, její vznik může podnítit také nadváha čipříliš náročný výcvik ve štěněčím věku. Příznaky dysplázie zahrnují tuhnutí svalů a potíže při vstávání. V mnoha případech při chůzi psi krátce poskočí, aby zmenšili bolest. Vyšetření dysplázie kyčelního kloubu různého stupně je prováděno rentgenologicky na doporučení veterináře či chovatelského klubu.

Obrazek

Kyčel bez dysplázie.Kulatá hlavice stehenní je přesně usazena v hluboké, dobře vyvinuté kloubní jamce.

Obrazek

Kloub s dysplázií (těžkou).Tvar kloubní hlavice není kulatý a plochá kloubní jamka ho jen špatně zakrývá.

hluchota-nebývá u starších retrívrů neobvyklá. Atritické změny ve středním uchu a na přenosových nervech. do mozku mohou způsobit jejich postupné znehodnocení. Naštěstí jsou zlatí retrívři schopni slušně se naučit posunkovou řeč.

zánět kostí a chrupavek-je to stále častěji diagnostikovaná nemoc, při které odumírají chrupavky v kloubech. Je známa především u velkých plemen a zpočátku se obvykla objevuje u štěňat ve věku 4-8 měsíců. Může se objevit na kterémkoliv kloubu, u zlatách retrívrů pak nejčastěji v lokti, kde vede k bolestivému poškození, následovaném v pozdějším věku artritidou. Příčinnými faktory jsou dědičné vlohy, hormonální nevyrovnanost, špatná skladba potravy, namáhavý vácvik a rychlost růstu.Léčení předpokládá rentgenové vyšetření a často i chirurgický zákrok.

zánět tlustého střeva-zlatí retrívři jsou více než průměřně náchylní na kolitidy, bakteriální choroby tlustého střeva, často způsobené jídlem. Vzrušiví psi často trpívájí průjmy-s křečmi a s krví-a mohou často zvracet. Léky doporučené veterinářem a přísná dieta však mohou tenti problém odstranit. Nejlepší prevencí je čerstvá strava.

dědičné choroby očí-zlatí retrívři jsou ohroženi dvěma očními chorobami, které mohou vést až k slepotě: ZÁKALEM a PROGRESIVNÍ ATROPIÍ.

Obrazek

Oficiální zkratka v ČR: GRObrazek

Anglický název: Golden Retriever  

Číslo standartu: 111

Skupina: 8-Přinašeči, slídiči a vodní psi (pozn. miluje vodu)

Poznámka:Psi musí mít dvě zřetelně normální varlata, zcela sestouplá od šourku.

správný typ vodítka pro GR-pletené vodítko (viz. obrázek dole)

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zlaty retrivr

(baruska, 19. 7. 2008 19:38)

ahojik mas to tady mocinko hezky a korat bys mohla pridat este jeho cisteni dikdididd